Szanowni Państwo, Koleżanki i Koledzy, Pracownicy Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu!
Przesyłam w załączeniu zaproszenie na debatę, wystosowane przez kol. Anetę Trojanowską, Wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP.
DEBATA NIENAUCZYCIELE, NIENAUKOWCY, NIEWIDZIALNI PRACOWNICY SZKÓŁ WYŻSZYCH I NAUKI.
Debata odbędzie się stacjonarnie w środę, 20 marca o godz. 17.00 w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, ul. Bankowa 5, sala L.
Wydarzenie będzie też transmitowane:
1) na Kanale YouTube RSZWiN ZNP: https://youtube.com/live/8eXLCelvTak
2) na Facebooku RSZWiN ZNP: https://fb.me/e/6gqB9uBez
W wydarzeniu weźmie udział JM Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, prof. dr hab. Ryszard Koziołek.
Udział osobisty lub online zadeklarowali przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki - Minister Dariusz Wieczorek i Minister Maria Mrówczyńska, zaproszenia zostały rozesłane do innych instytucji szkolnictwa wyższego i nauki, w tym KRASP, RGNiSW, PAN i innych.
W dyskusji, którą będzie prowadziła wiceprezes Rady Szkolnictwa Wyższego i Nauki ZNP Aneta Trojanowska, udział wezmą:
O czym będzie ta debata?
Artykuł 112 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce mówi, że pracownikami uczelni są nauczyciele akademiccy oraz pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi. W placówkach badawczych pracują pracownicy naukowi i nienaukowi. I choć ci ostatni stanowią istotną część wspólnoty, to nie każdy wie, kim naprawdę są. Dlaczego używa się tych wykluczających określeń, stawiających ich już na wstępie w gorszej pozycji? Dlaczego tylko czasem wspomina się o nich nazywając ich „administracją”. Czy bibliotekarz, pracownik techniczny, informatyk, pracownik wydawnictwa utożsamia się z tą nazwą? A sami pracownicy administracyjni? Czy oni wszyscy są w ogóle potrzebni, a jeśli tak, to dlaczego mają tak niskie wynagrodzenia? Co można zrobić, aby ich wyciągnąć z niebytu i przywrócić im poczucie własnej wartości? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas debaty.
Apeluję o udział w debacie, bo musimy pokazać, że sprawa jest ważna i wymaga działania! Jak sami nie weźmiemy udziału w tej dyskusji i choćby nie włączymy transmisji na Facebooku lub YouTube, to jak możemy oczekiwać, że inni zauważą problem? Zróbmy wszystko, aby nasz głos był mocny i wyraźny! Poświęćmy trochę własnego czasu, włączmy transmisję, a wcześniej rozpowszechniajmy informacje o tej debacie!
Z wyrazami szacunku, Kinga Klonowska
Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego
w Uniwersytecie Ekonomicznym
we Wrocławiu